Špatný spánek má vliv na zdraví vašich očí
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 9. 3. 2017 10:21
Málo kdo si uvědomuje, že pokud se špatně vyspí, tak krom ranní únavy trpí i jeho oči a to dlouhodobě. Špatný spánek je příčinou spousty chorob.
Každý již jistě slyšel o spánkové apnoe, která postihuje až 6% populace. Málokdo si již ale spojí poruchy spánku s problémy se zrakem. Unavené oči mohou vyvolat pocit suchého oka, ale i mnohem závažnější potíže. Poslední vědecké studie zjistily, že špatný spánek může způsobit zelený zákal, který je druhou nejčastější nemocí způsobující slepotu.
Necítíte se po spánku svěží?
Při spánkové apnoe dochází k opakovaným zástavám dechu a organismus tím značně trpí. Organismus nemá čas si po takové námaze odpočinout a vy se budíte unavení. Problémy mohou být způsobené překážkou v dýchacích cestách, ale někdy je může způsobovat i mozek.
Co se děje při špatném spánku?
- vaše tělo se v noci dusí a správně se neokysličuje
- při apnoe dochází k zástavě dechu a náhlému buzení, toto buzení si však ráno neuvědomujeme
- pokud dochází k nočnímu buzení, tak poté přichází ranní únava
- může docházet k poruše plic, srdce, cév, očí v podobě zeleného zákalu
Výzkum o vlivu špatného spánku na organismus
Při výzkumu lidí s poruchou spánku se syndromem spánkové apnoe ve věku nad 40 let se zjistilo, že největší problém se zrakem je ve věku 40-59 let.
- výsledky potvrdily 2x vetší náchylnost jedinců pro zelený zákal
- tímto syndromem trpí přes 100 miliónů lidí na celé planetě
- příznaky zeleného zákalu jsou plíživé a spousta postižených je nepovažuje za vážné
- většina postižených zeleným zákalem podceňuje léčbu z důvodu nevážných potíží
Jak přijít na postižení očí zeleným zákalem?
Diagnóza zeleným zákalem se dá lehce určit při lékařském vyšetření. Pravidelnou návštěvou očního lékaře můžete předejít oční vadě. Včasnou diagnostikou lze brzy zvolit odpovídající léčbu a eliminovat tak následky chorob. Mnohdy se léčba neobejde bez brýlí, ty však nejsou konec světa. Nechcete-li nosit brýle, vhodnou alternativou jsou například jednodenní kontaktní čočky.
Nezanedbávejte návštěvy očních lékařů. Přijde-li se na oční choroby včas, může lékař doporučit vhodné brýle, kontaktní čočky, případně léky na řešení problémů s oční vadou.