Pseudostrabismus - široký kořen nosu

Pseudosrabismus je takzvané nepravé šilhání. Nejčastěji se toto pozoruje u malých dětí, kdy je rodiče vedou k lékaři s tím, že jejich dítě šilhá. Lékař zpravidla dítě vyšetří a určí diagnózu, zda se jedná o pseudostrabismus.

Jak tedy poznat, zda se jedná o pseudostrabismus?

Má-li vaše dítě větší horní část víčka, které překryje část koutku, jedná se o epikantus. Tento kousek víčka způsobuje pocit pseudo šilhání. Pseudostrabismus můžeme nejčastěji pozorovat u dětí okolo 6 měsíce věku. U těchto dětí není vyvinutý široký kořen nosu, ale postupným růstem kořene nosu se oční řasa na víčku začne zvedat a šilhání se vytratí.
Další příčinou může být nerovný růst lícních kostí, kdy se středy zorničky příliš oddalují více než 70 mm, nebo přibližují, jedná se o pupilární distanci.

Jak se měří pseudostrabismus?

Oprometrista nebo oční lékař zjišťuje úhel gama hned při první návštěvě, toto vyšetření stanovuje správné postavení očí.

Test se provádí zvlášť na každém oku. U větší odchylky kladného úhlu dochází k exotropii - rozbíhavému šilhání. Pokud se jedná o záporný úhel, jde o isotropii, která se léčí pomocí okluzoru. Jedná-li se o horší postižení, tak se řeší operativně.

Co dělat při podezření na pseudostrabismus?

V případě podezření na šilhání je vždy velmi důležité rychlé vyšetření zraku. Kompletní a kvalitní vyšetření zraku je možné provést až od 4 roku, ale lékař pozná i dříve, zda se jedná o strabismus nebo pseudostrabismus.

Jak postupovat, nejedná-li se o pseoudostrabismus?

Jedná-li se o strabismus, pak se léčí okluzní terapií. Na zdravé oko se umístí okluzle nebo se předepíší brýle s penalizačním sklem a pacient dostane oční kapky k aplikaci.

Pokud se jedná o velké šilhání, tak se přistupuje po úplném vývoji oka k operativnímu odstranění. Velmi dobré je cvičení očí pomocí kompenzačních pomůcek – stavebnic, her, vystřihování, mozaiky a další i za pomoci zdravotní sestry.

Lze u šilhání strabismu používat kontaktní čočky?

Kontaktní čočky rozhodně šilhání nepomohou. Pokud však šilháte, budete potřebovat celou řadu kompenzačních pomůcek, pro které jsou právě kontaktní čočky vhodné.