Co je makulární degenerace?
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 31. 12. 2018 17:26
Makulární degenerace je onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě centrálního vidění a někdy až ke ztrátě zraku. Objevuje se především u seniorů.
Člověk si tohoto onemocnění všimne většinou náhodou, kdy si například zakryje jedno oko a zjistí, že na druhé vůbec nevidí. Postižena je oční sítnice, hlavně její část, která se nazývá žlutá skvrna. Nemocný člověk má špatné vidění, nerozeznává obličeje, nedokáže přečíst číslo na autobusu apod. Nejprve je postiženo jedno oko a pak po letech oko druhé.
Formy makulární degenerace
Makulární degenerace má dvě formy, a sice suchá makulární degenerace a vlhká makulární degenerace.
- Suchá forma
Suchá forma je běžnější. Průběh bývá pomalejší a postupný. Vidění je neostré, střed bývá rozmazaný, periferní vidění ale zůstává stejné. Později nemocný vidí pouze šedou nebo černou skvrnu.
- Vlhká forma
Vlhká forma postihuje nejčastěji ženy a pacienty starší 55 let. Vyskytuje se zhruba u 10% nemocných, kteří trpí makulární degenerací.
Rozdílem mezi suchou a vlhkou variantou je především poměrně rychlý nástup u vlhké formy.
Jak se makulární degenerace projevuje?
Každá z variant se projevuje rozdílně. Vlhká varianta s sebou přináší pokles centrální zrakové ostrosti, ale nezhoršuje periferní vidění. Pacient pak ve svém viděném obraze vidí šedé stíny, nedokáže rozeznat barvy, číst, rozlišit tváře nebo sledovat televizi.
Projevuje se průsakem a krvácením do sítnice, která otéká a často se odlučuje. Cévy, které nově vznikají, prorůstají pod sítnici. Tuto chorobu ovlivňuje také genetika každého konkrétního pacienta. Postup choroby také ovlivňují další faktory jako je onemocnění kardiovaskulárního systému, nesprávná životospráva, cukrovka a další.
Suchá varianta se projevuje zhoršeným viděním za tmy, rozmazaným viděním, zhoršenou schopností zaostřit, ale také ztráta zorného pole. Žádná z variant s sebou nepřináší bolestivý průběh.
Jak se dá makulární degenerace řešit
Makulární degenerace je poměrně závažné zrakové onemocnění. Bohužel i přes nejlepší léčbu není možné zrak obnovit. Naštěstí v dnešní době moderní medicíny je alespoň možnost nemoc do určité míry zastavit a zabránit vážnějšímu poškozování zraku.
Zcela klíčové je brzké odhalení nemoci. Proto je důležité pravidelně navštěvovat očního lékaře, který váš zrak profesionálně přeměří a případně doporučí korekční brýle či kontaktní čočky, kterých je na trhu několik druhů (jednodenní kontaktní čočky, měsíční kontaktní čočky, tórické kontaktní čočky atd).
Ale ani moderní medicína není spásná. Pro suchou formu dodnes neexistuje žádná léčba, nepomohou ani brýle ani kontaktní čočky.
Vhodné jsou doplňky stravy s obsahem vitamínu E, zinku a luteinu. Důležitým je také zdraví životní styl, vyvážená strava, nekouřit a v létě používat kvalitní sluneční brýle.