Kontaktní čočky a jejich vliv na životní prostředí

kontaktni cocky a ekologie likvidace recyklaceNapadlo vás již někdy, co se vlastně stane s kontaktními čočkami po jejich zahození? Čočky jsou velmi tenké a jemné, až se může zdát, že se téměř rozpustí. Opak je ale pravdou. Jsou speciálně navrženy tak, aby odolaly drsnému prostředí. Biologicky nejsou vůbec snadno rozložitelné.

Kontaktní čočky jsou oblíbenou alternativou brýlí. S růstem počtu pacientů s očními vadami v globálním měřítku roste také rok od roku počet nositelů těchto zdravotních pomůcek. I přes velmi malé rozměry představují čočky zahozené každým individuálním uživatelem v souhrnu nezanedbatelné množství plastového odpadu. Zejména osoby používající jednodenní kontaktní čočky by se o jejich správnou likvidaci měli zajímat.

Po přečtení tohoto článku si možná příště rozmyslíte vyhodit použité čočky do záchodu nebo umyvadla, tak jak to dělá celá řada jejich uživatelů. A pokud vám alespoň trochu záleží na životním prostředí, začnete je likvidovat ekologicky šetrnějším způsobem než doposud.

Z čeho jsou kontaktní čočky vyrobeny?

Kontaktní čočky jsou vyrobeny z lehkého, měkkého a pružného hydrofilního plastu. Hydrogelový materiál dokáže zadržet značné množství vody, díky čemuž zůstávají čočky měkké pro snadné nošení. Podobně jako většina plastových předmětů, také čočky bohužel nejsou biodegradující.

Pozor na splachování čoček

Jak je často zdůrazňováno, pro zachování zdraví očí je velmi důležité pravidelně měnit čočky podle předepsané doby užívání (např. každý den u jednodenních čoček, jedenkrát za měsíc u měsíčních apod.). Málokdy už se ale dočtete, jak správně čočky likvidovat. A tak je každý pacient zahazuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, případně tak, jak je to pro něj nejpohodlnější.

Jedním z praktikovaných způsobů likvidace je spláchnutí kontaktních čoček do umyvadla nebo záchodu. Tato cesta je však pro životní prostředí velmi nebezpečná. Díky své velikosti a pružnosti totiž čočky snadno proklouznou vodovodním systémem a dokonce i filtry nebiologických odpadů v čistírnách odpadních vod. Studie provedená ve Spojených Státech ukázala, že ani chemické a mechanické procesy v čističkách vod nedokázaly čočky úplně rozložit. Miniaturní částice zůstaly součástí konečného produktu v podobě upravené vody. I když se tato vyčištěná voda nepoužije přímo jako pitná, ale např. k zalévání zemědělských ploch, mohou se mikročástice z čoček dostat do povrchových vod a způsobit škody na životním prostředí.

Jaký je vhodný způsob likvidace kontaktních čoček?

Správná likvidace čoček není úplně jednoduchá. Uživatelé je mohou vyhazovat do koše se směsným odpadem, což sice zabrání vniknutí do vodních systémů, čočky ale skončí na skládce, a to není o moc lepší. Bohužel ani tříděný odpad není v současné době dokonalým řešením. Většina recyklačních firem doposud není optimálně vybavena pro zpracování kontaktních čoček. Během recyklace plastového odpadu dochází k jakémusi oddělení nezpracovatelných materiálů a jejich přesměrování na skládky. Skutečnou recyklaci čoček zvládnou pouze speciální recyklační zařízení.

Ekologicky uvědomělí uživatelé kontaktních čoček si teď možná pomyslí, že asi raději začnou opět používat výhradně dioptrické brýle. Částečným řešením by mohl být přechod z jednodenních na měsíční čočky. Pokud máte předepsány jednorázové čočky a právě jste si uvědomili, jak se podílejí na zamořování životního prostředí, zajděte za svým ošetřujícím očním lékařem a poraďte se o možné, ekologicky šetrnější alternativě. V našem mateřském e-shopu kontakto.cz nabízíme celou řadu kontaktních čoček pro opakované použití.

V některých západních zemích začínají výrobci a prodejci kontaktních čoček iniciovat recyklační programy. Pokud používáte čočky značky Bausch + Lomb, informujte se, zda obchodník, u kterého si balení čoček pořizujete, spolupracuje s tímto výrobcem a zda umožňuje vracení použitých čoček a jejich obalů. Případně se opět poraďte s vaším lékařem, zda by bylo možné přejít na čočky od tohoto výrobce.